کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی

کنترل کیفیت قطعه به صورت اتوماتیک
کنترل کیفیت قطعه به صورت اتوماتیک
2022-10-24
کاربردهای بینایی ماشین
2022-11-02

کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی

بازرسی کیفیت خودکار

کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی راه را برای پیشرفت در صنعت باز خواهد کرد. این شیوه مزیت های زیادی دارد که در این نوشتار مهم از سایت دی کنترل مورد بررسی قرار می دهیم. با کنترل اتوماسیون می توان محصولاتی با کیفیت روانه بازار نمود. برای آگاهی بیشتر درباره کنترل صنعتی می توانید به سایت ما مراجعه کرده و مقالات متعدد را مطالعه بفرمایید.

 

کنترل کیفی محصولات به کمک بینایی ماشین

تاثیر هوش مصنوعی در کیفیت محصولات

اصولا تولیدکنندگان این دغدغه را دارند که محصولاتی را روانه بازار کنند که از نظر کیفیت هیچ گونه مشکلی نداشته باشند و رضایت کامل مشتریان را جلب نمایند. از این رو کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار می دهند. در واقع محصولی باید تولید شود که برای مشتریان قابل استفاده بوده و از کیفیت آن راضی باشند. تمام مراحل تولید محصولات باید تحت نظارت صورت بگیرد. تمام پارامترها باید مورد بررسی قرار بگیرند و سپس در مورد رد یا قبول آن تصمیم گیری صورت بگیرد. این کارها اگر قرار باشد که به صورت دستی و توسط کارکنان انجام شود، زمان بسیاری را نیاز دارد. هزینه این کار زیاد بوده و امکان وجود خطاهای انسانی  نیز می باشد. اگر محصولات پیچیده باشند این کار بسیار مشکل و تقریبا نشدنی است. برای این که این کارها با دقت زیاد و در کمترین زمان ممکن و بدون خطا و اشتباه انجام شود، باید از سیستم هوش مصنوعی استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: بینایی ماشین

کنترل کیفی و ابعادی محصولات

کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی چه مزایایی دارد؟

زمانی که صحبت از بازرسی کیفیت محصولات می شود، منظور این است که تمام مراحل را باید مورد بررسی قرار داد. در واقع از ابتدایی ترین مرحله که تهیه مواد اولیه است، اجزا و قطعات مورد نیاز جهت تولید محصولات و تولید و دستیابی به محصول باید تحت پوشش بازرسی و کنترل قرار بگیرد. از این رو به کارگیری کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی می تواند راهکاری بسیار مهم و اساسی در این مورد به حساب بیاید. در گام اول با بازرسی دقیق در مورد مواد خام می توان جلوی بسیاری از هزینه های اضافه را گرفت. تمام محصولات تولید شده باید فاکتورهای تعیین شده را داشته باشند. در غیر این صورت این کالا از رده خارج می شود. کنترل اتوماسیون باعث می شود که کیفیت کالاها و محصولات تولید شده بهبود پیدا کند و هزینه ها نیز کاهش یابند. با فناوری بینایی ماشین می توان از کالاها در تمام مراحل تصویربرداری کرد و سپس این تصویرها را مورد پردازش قرار داد. این کنترل صنعتی باعث می شود که تمام فاکتورهای تعیین کیفیت مورد توجه قرار بگیرد. این تکنیک بسیار سریع و اقتصادی می باشد و می توان به آن اعتماد نمود چرا که خطای انسانی در آن وجود ندارد. در ادامه تعدادی از مزایای این تکنیک را با هم مرور خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: برنامه نویسی صنعتی

دقت و سرعت در سیستم هوشمند

این تکنیک ها دقت زیادی دارند و در مقایسه با اپراتورهای انسانی درصد خطا ندارند. ماشین ها کنترل را با دقت زیادی انجام می دهند. همچنین تمام این مراحل با سرعت زیاد و در کمترین زمان ممکن انجام می پذیرد. سرعت در این تکنیک با سرعت نیروهای انسانی قابل مقایسه نیست. نکته مهم این است که این بازرسی ها می توانند به صورت ۲۴ ساعته و بدون وقفه انجام شوند. هزینه استفاده از این سیستم نیز به مراتب کمتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  برنامه نویسی plc

بازرسی غیر تماسی با هوش مصنوعی

کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی راهکاری است که کاملا غیر تماسی می باشد. به این معنا که در طول فرایند بازرسی نیاز نیست که شخص در محل وجود داشته باشد و از نزدیک مراحل کار را تحت کنترل قرار بدهد. در برخی از مکان های تولیدی حضور کارکنان خطرناک و ممنوع است. در این گونه موارد می توان از سیستم هوشمند و بینایی ماشین بهره برد. تصویربرداری و پردازش آن‌ ها نیاز به حضور در مکان ندارد. تمام این مراحل به صورت هوشمند انجام می شود و محصولات با سرعت و در زمان بسیار کم روانه بازار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اتوماسیون صنعتی

سخن پایانی

امروزه و با وجود سرعت در امر تولیدات باید از سیستم کنترل کیفیت تولیدات صنعتی به کمک هوش مصنوعی کمک گرفت. گروه مهندسی دی کنترل با تجربه زیاد در امر کنترل اتوماسیون می تواند راهگشای شما در این امر باشد. کارشناسان ما همیشه پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.