سروو درایو - راه اندازی و کنترل
سروو درایو – تامین و راه اندازی و کنترل
1398-08-25
تست ریپورت - Day Control
ساخت دستگاه تست قطعات و محصولات
1398-09-11

بینایی ماشین

پردازش تصویر

استفاده از پردازش تصویر در صنعت

پردازش تصویر و بینایی ماشین در صنایع 

همان گونه که یک بازرس کیفی پس از مشاهده یک محصول از نظر ظاهری و اندازه گیری های ابعادی خاص بر روی آن پی به کیفیت محصول می برد، توسط تصویربرداری دیجیتال از آن محصول و اجرای الگوریتم هایی خاص بر روی دیتای تصویر نیز می توان ویژگی هایی از تصویر را استخراج کرد که سبب درک و بازیابی اطلاعات کیفی و کمی محصول شده و این امر خود سبب افزایش سرعت و بهره وری تولید می شود. این فرآیند نیازمند فناوری پردازش تصویر و یادگیری ماشین است. هر تصویر پیش از پردازش نیازمند بهبود کیفیت در راستای پردازش مورد نظر است. بطور مثال برای پردازش تصویر یک مهره بمنظور استخراج ابعاد و یا عیب یابی، میزان کنتراست قطعه با روشنایی صفحه زیرین آن از اهمیت خاصی برخوردار است. فیلترها، الگوریتمها و تکنیک های بسیاری در پردازش تصاویر استفاده می شوند که در صورت ترکیب آنها با توالی مناسب، می توان قابلیت درک تصاویر را برای ماشین بیشتر کرده و اطلاعات دقیق تری از آنها بدست آورد. برخی از این تکنیک ها عبارتند از :

 • باینریزیشن

تعیین دقیق مرزهای مورد نظر از سایر قسمتهای تصویر

 • قطعه بندی

تقسیم نواحی مورد نظر به قطعه های قابل فهم تر

 • فیلترهای کانولوشن
 • تشخیص لبه
 • تشخیص گوشه
 • استخراج ویژگی
 • تبدیل فوریه

انتقال از حوزه مکان به حوزه فرکانس و فیلتر فرکانس های نویز یا بی اهمیت

 • و …

 

اما در سطوح بالاتر، در مواردی که به دلیل پیچیدگی پردازش لزوما الگوریتم مشخصی را نمی توان برای تعیین ویژگی و استخراج نتایج از تصویر به کار بست، پای الگوهای یادگیری ماشین به میان می آید که می توان در بسیاری از کاربردهای صنعتی از این امر بهره برد. در این موارد پردازش تصویر بخشی از راه نیل به هدف خواهد بود تا تصویر برای آموزش به ماشین آماده شود.

 • طبقه بندی تصاویر و داده ها
 • دسته بندی اطلاعات
 • تشخیص شی نمونه
 • ردیابی و پیش بینی هدف
 • تشخیص ناهنجاری محصول

و …

برخی از موارد کاربرد یادگیری ماشین در حوزه بینایی ماشین هستند.

 

عموما برای اهداف صنعتی دوربین های صنعتی بکار می رود تا بتوان با استفاده از ویژگیهای بارز آنها نظیر سایز کوچک، مقاومت دمایی و رطوبتی، فرمان پذیری عالی، گستره فریم ریت خوب و … یک پروژه صنعتی را به بهترین شکل پیش برد.

دوربین های صنعتی مدلهایی گوناگونی دارند که انواع سنسورهای دریافت نور در باندهای UV (Ultra Violet), RGB (Visible) و NIR (Near Infra-Red) را دارا بوده و همچنین شامل اسکن های خطی و منطقه ای (برای سوژه های متحرک یا ایستا) هستند که این امر دست مهندسان را برای طراحی بهتر یک سیستم ویژن باز خواهد گذاشت.

 

برخی برندهای  مطرح دوربین های صنعتی عبارتند از: Cognex, DALSA, Basler, JAI و Sony

 

باید در نظر داشت که اغلب اجرای سیستم های پردازش تصویر و بینایی، مکمل مکانیزم های دیگر مانند انواع بگذار و بردار (Pick and Place) اسکارا و دلتا ربات برای انتقال محصول به خط دیگر و یا ریجکت محصولات از خط می باشند.

 

بازرسی شیشه های دارو و قرص، اندازه گیری ابعادی قطعات و کالیبراسیون، دسته بندی محصولات کاشی و سرامیک بر اساس طرح و رنگ، سورتینگ میوه و سبزی، بازرسی کیفی کاغذ و کارتن، بازرسی قطعات استهلاکی هواپیما،  اندازه گیری و کنترل جابجایی رجیسترهای چاپ رول، بازرسی آنلاین چوب و آهن و شیشه، سورتینگ تایر بر اساس طرح و ابعاد، مانیتورینگ دیگ مواد مذاب، بازرسی آنلاین پروفیل های فلزی، سورتینگ و دسته بندی آجر و سفال، بارکد خوانی و کنترل اصالت کالا و تفکیک اتوماتیک و… برخی از کاربردهای پردازش تصویر و بینایی ماشین در صنعت هستند.

 

گروه مهندسی دی کنترل آمادگی دارد در تمام زمینه های اتوماسیون صنعتی از جمله پیاده سازی سیستمهای پردازش تصویر و بینایی ماشین در تمامی صنایع با صنعتگران و تولیدکنندگان محترم همکاری نماید.

 

 

پردازش تصویر مواد ترکیبی

استفاده از پردازش تصویر و بینایی ماشین بر روی خطوط تولید

 

 

 

پردازش تصویر صنعتی – قیمت دوربین صنعتی – سیستم مورد نیاز برای پردازش تصویر – Industrial Image Processing System – راه اندازی سیستم پردازش تصویر در خط تولید – کنترل کیفیت ابعادی محصولات – ماشین بینایی صنعتی – Machine Vision – بینایی کامپیوتر – Computer Vision – دوربین صنعتی – اندازه گیری ابعادی – سنسور لیزری – دوربین لاین اسکن – دوربین اسکن منطقه ای – اندازه گیری اتوماتیک ابعاد قطعه – سورتینگ اتوماتیک میوه – سورتینگ اتوماتیک مرکبات و سبزیجات – سورتینگ خودکار قطعه و محصول – دسته بندی قطعه – طبقه بندی اتوماتیک محصولات – مقایسه با قطعه نمونه – پردازش تصویر بر روی خط تولید – کنترل کیفیت بر روی خط تولید – کنترل ابعادی حین تولید – اندازه گیری حین تولید – بازرسی اتوماتیک قطعه – بازرسی تصویری پودر – تشخیص عیب قطعه با دوربین – تشخیص خودکار قطعه و محصول – بارکد خوان تصویری محصولات تولیدی – بارکدخوان دوبعدی – QR code – عیب یابی بصری قطعات – مقایسه قطعات با نمونه سالم – سورتینگ اتوماتیک تایر بر اساس طرح و ابعاد – سورتینگ اتوماتیک و دسته بندی آجر و سفال – خدمات پردازش تصویر – سیستم بگذار و بردار اتوماتیک بر اساس بارکد – بگذار و بردار اتوماتیک بر اساس تصویر – پیک اند پلیس – سیستم pick and place – اسکارا – شبه اسکارا با پردازش تصویر – دلتا ربات همراه بینایی ماشین – پردازش تصویر در صنعت – دسته بندی اتوماتیک محصول – تفکیک اتوماتیک محصول بر اساس طرح و رنگ – دسته بندی اتوماتیک محصول بر اساس شکل و ابعاد –